Witamy na oficjalnej stronie internetowej Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Czarny Wąż" z Warszawy.

Nasza Drużyna istnieje i działa na terenie Warszawy nieprzerwanie od jesieni 2003 roku. Zajmujemy się rekonstrukcją realiów życia w IX-XI wieku - głównie na terenie Skandynawii oraz Słowiańszczyzny, ale także na terenach całej dzisiejszej Europy. Zgłębiamy swoją wiedzę na temat interesującej nas epoki nie tylko poprzez studiowanie fachowej literatury, ale również poprzez uczestnictwo w projektach archeologii eksperymentalnej i warsztatach dawnych rzemiosł. Jesteśmy co roku obecni na wielu festiwalach i cyklicznych imprezach historycznych odbywających się na terenie całego kraju i poza jego granicami. Bierzemy udział w wędrówkach, przemarszach i rejsach łodziami historycznymi, aby w praktyce sprawdzić przydatność naszego ekwipunku.

Ważną część drużyny stanowią wojownicy, którzy stale ćwicząc swoje umiejętności na regularnych treningach wypracowują bezpieczny i efektowny sposób walki, możliwie zbliżony do tego z przed tysiąca lat. Udział w bitwach i turniejach pod czarno-żółtym sztandarem Drużyny sprawia im największą radość.

Wielu spośród członków grupy zajmuje się dawnymi rzemiosłami. Wytwarzają przedmioty z kości, rogu, skóry i drewna, a także hafty, krajki i odzież. Sami ręcznie szyjemy nasze stroje oraz jego elementy w oparciu o znaleziska archeologiczne i naukowe opracowania. Podczas odbywających się w sezonie imprez historycznych poznajemy ludzi o podobnych zainteresowaniach z innych stron Polski, Europy i świata. Wymieniając się doświadczeniami na polu rekonstrukcji życia codziennego, próbując swych sił w walce oraz bawiąc się, poznajemy świat sprzed 1000 lat. Bierzemy także udział w różnego rodzaju inscenizacjach obrzędów i uroczystości z epoki, co pomaga nam zrozumieć mentalność ludzi z tamtych czasów oraz poznać prawa rządzące ich światem.

W świecie rekonstrukcji (oraz poza nim) stanowimy zgraną i silną grupę przyjaciół, których łączy nie tylko wspólna pasja, ale również masa doświadczeń i przeżytych przygód.

RADA STARSZYCH

Jarl

member photo Leif
Jarl

member photo member photo1 member photo2
Leif

Michał Onuszko

Dowódca GRH Czarny Wąż. Dba o sprawy organizacyjne oraz dobre imię całej grupy. Pilnuje zasad oraz stara się spajać drużynę rozstrzygając spory i motywując do działania. Stale dąży do zwiększania poziomu rekonstrukcji i chętnie dzieli się swoją wiedzą. W wolnych chwilach zajmuje się również rzemiosłem, pracując w drewnie i skórze. Żegluje na replikach łodzi skandynawskich oraz sprawdza swój ekwipunek podczas wędrówek historycznych. Nade wszystko jednak kocha swoją małżonkę Sigrun. Chwil wytchnienia poszukuje na łonie natury, szczególnie w lesie, który zdaje się być jego drugim domem. Człowiek honorowy i dumny. Zawodowo związany z leśnictwem.

- Norwegia oraz Słowiańszczyzna
- Wędrówki, rzemiosła, żeglarstwo

Hevding

member photo Einar
Hevding

member photo member photo1 member photo2
Einar

Adam Polanowski

Dowódca zbrojnego ramienia Czarnego Węża. Zasiada w Radzie Starszych pełniąc funkcję Hevdinga. Zawsze skory do walki i sprawdzania swych sił w boju. Wiele czasu poświęca na trening własny oraz trenowanie drużyny. Zwycięzca licznych turniejów i potyczek. Jest człowiekiem opanowanym, na którego słowie można polegać. Dzięki swojemu usposobieniu zdobył wielu przyjaciół w kręgu rekonstrukcji historycznej. Prywatnie interesuje się muzyką i gra na perkusji.

- Słowiańszczyzna
- Walka

Przedstawicielka niewalczących member photo Sigrun
Przedstawicielka niewalczących
member photo member photo1 member photo2
Sigrun

Aleksandra Onuszko

Wyjątkowo pracowita i zaangażowana w życie Drużyny osoba. Utalentowana rzemieślniczka, wykonująca z wełny krajki i inne elementy garderoby. Dzięki precyzji wykonania i estetyce jej wyroby zdobywają uznanie w szerokim świecie rekonstruktorskim. Zajmuje się promocją Drużyny, dbając o jej wizerunek m.in. w mediach społecznościowych. Pomocna i przyjazna, chętnie dzieli się wiedzą z innymi drużynnikami. Prywatnie ukochana małżonka Leifa. W wolnym czasie lubi rysować w plenerze, czytać książki oraz spać. Na co dzień architekt.

- Skandynawia
- Rzemiosła

STARSI DRUŻYNNICY

member photo Ingvar
member photo member photo1 member photo2
Ingvar

Oktawian Czakiert

Drużynnik z wieloletnim stażem, sympatyczny i uczynny. Znany ze specyficznego poczucia humoru i dystansu do siebie. Wszystkie te przymioty sprawiły, że szybko zaskarbił sobie zaufanie i przyjaźń Drużyny. Do jego zamiłowań należą wojaczka i żegluga na długich łodziach wikingów. Na co dzień inżynier mechatronik.

- Skandynawia
- Walka, żegluga historyczna

member photo Rzepka
member photo member photo1 member photo2
Rzepka

Katarzyna Halicka

Rzepicha zwana Rzepką to znana projektantka odzieży dla Słowian i wikingów oraz obywateli Śródziemia i Westeros ☺. Jak przystało na archeologa, dba o poprawność historyczną naszej grupy. Pomocy Drużynie nigdy nie odmawia. Przyrządza pyszne potrawy na obozowym ognisku. Zawsze chętna do uczestnictwa w warsztatach poszerzających naszą wiedzę o epoce. Prywatnie żona Eyvinda i matka Dalii

- Skandynawia, Słowiańszczyzna
- Rzemiosła

member photo Ansgar
member photo member photo1 member photo2
Ansgar

Osoba spokojna i godna zaufania. Starszy Drużynnik z wieloletnim stażem. Człowiek sympatyczny, towarzyski, otwarty na poznawanie nowych ludzi, zawsze chętny do pomocy. Znawca gatunkowego piwa i miłośnik biesiad, o artystycznej duszy. Prywatnie mąż Solveig i ojciec Dobrawy. Zawodowo związany z przemysłem chemicznym i budowlanym.

- Skandynawia: Szwecja

member photo Bjorn Rudobrody
member photo member photo1 member photo2
Bjorn Rudobrody

Maciej Borys

Doborowy wojownik, starszy drużynnik, zawsze chętny do treningów i potyczek. Wesoły i zaufany kompan w każdej wyprawie. Solidny i skrupulatny człowiek, który sprawuje pieczę nad drużynowym skarbcem. Prócz bitki i wypraw wielbi dobry napitek i długie wieczory przy ognisku wśród przyjaciół. Znakomicie sprawdza się, jako wioślarz na długich łodziach wikingów. Prywatnie wielbiciel literatury fantastycznej i gier komputerowych. Zawodowo inżynier mechatroniki i konstruktor.

- Skandynawia
- Walka, żegluga historyczna

member photo Valgard Askssonn "Lutek"
member photo member photo1 member photo2
Valgard Askssonn "Lutek"

Michał Luty

Lutek jest postacią charakterystyczną i lubianą. W kręgach rekonstruktorskich bohater wielu zabawnych opowieści. Wesoły i rubaszny kompan, uczestnik licznych biesiad. Zajmuje się rzemiosłem - pracą w rogu, drewnie i skórze. W rekonstrukcji odnajduje chwilę wytchnienia od codzienności. Znakomity kucharz, a także zapalony wioślarz na łodziach wikińskich. Człowiek zaufany i lojalny.

- Skandynawia
- Rzemiosło, żegluga historyczna

member photo Thoreja "Mrówka"
member photo member photo1 member photo2
Thoreja "Mrówka"

Monika Młynarska

Pracowita i sympatyczna niewiasta. Nigdy nie odmówi pomocy. Na biesiadach i przy ognisku również zwykle jej nie brakuje. Wzrostem niewielka, lecz nadrabia duchem, zazwyczaj uśmiechnięta i pogodna. Pięknie haftuje i kocha grę na skrzypcach. Prywatnie matka Wojciecha.

- Skandynawia
- Rzemiosło

member photo Harald
member photo member photo1 member photo2
Harald

Patryk Bątkowski

Harald jest człowiekiem mocno zaangażowanym w życie Drużyny, przedsiębiorczym i pomysłowym. Zawsze można liczyć na jego pomoc i radę. Sprawuje pieczę nad drużynowym sprzętem obozowym i o niego dba. Dociekliwy rekonstruktor, doborowy wojownik, a ponadto łucznik i kupiec. W wolnych chwilach zajmuje się amatorsko kaletnictwem. Całym sercem angażuje się w to, co przedsięweźmie. Na co dzień prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną.

- Skandynawia
- Walka, rzemiosła

member photo Sigurd
member photo member photo1 member photo2
Sigurd

Marcin Grzegorski

Wygadany, elokwentny, a przede wszystkim wesoły kompan, o rosłej posturze i obliczu rodem z Winlandu. Bez niego biesiada żadna obyć się nie może, bo i nie zwykł on żadnej biesiady przegapić. Ma niesamowitą pamięć do każdej zasłyszanej melodii i wyjątkowy słuch muzyczny. Dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu silnie spaja Drużynę, będąc jej ważną częścią. Prywatnie znawca literatury fantasy, gier planszowych i komputerowych oraz ciężkich brzmień. Na co dzień pracuje jako Specjalista do zapewnienia jakości w IT.

- Skandynawia
- Żegluga historyczna

member photo Damroka
member photo member photo1 member photo2
Damroka

Monika Jaworska

Gdyby nie fakt, że to dopiero średniowiecze, rzekłoby się „człowiek renesansu”. Przystępując do Drużyny szybko skompletowała sobie strój i ekwipunek. Opanowała techniki krawiectwa i pracy w skórze teraz kompletuje sprzęt i wiedzę na temat tkactwa. Trenuje walkę mieczem, także nie należy z nią zadzierać. Drużynowy fotograf. Na co dzień związana z grafiką komputerową i sztuką.

- Słowiańszczyzna, rejon północnej Odry
- Walka, rzemiosło

DRUŻYNNICY

member photo Estrid
member photo member photo1 member photo2
Estrid

member photo Reka
member photo member photo1 member photo2
Reka

member photo Świebora
member photo member photo1 member photo2
Świebora

member photo Lasota
member photo member photo1 member photo2
Lasota

member photo Nawoja
member photo member photo1 member photo2
Nawoja

member photo Eywind
member photo member photo1 member photo2
Eywind

Aleksander Halicki

Radosny to człowiek o sarkastycznym poczuciu humoru. Uczynny i chętny do pracy, jest niezastąpionym wsparciem dla swej żony Rzepki i jej kramu. Schludny ubiór to jego wizytówka. Uzdolniony muzycznie, rozwija swe umiejętności gry na citoli. Na co dzień związany z muzyką i filmem.

- Skandynawia
- Rzemiosło, muzyka

member photo Solveig
member photo member photo1 member photo2
Solveig

Ewa Pokrywińska

Zaangażowana rekonstruktorka, ale przede wszystkim energiczna i pracowita osoba. Bardzo ważnym jest dla niej dobry klimat wyjazdu oraz poprawność historyczna sprzętu i odzieży. Szyje piękne stroje dla siebie i swojej rodziny, gotuje pyszne potrawy na obozowym ogniu, nigdy nie odmówi pomocy. Zapalona „reko-mama” i miłośniczka zwierząt. Prywatnie żona Ansgara i mama Dobrusi.

- Skandynawia

member photo Sven
member photo member photo1 member photo2
Sven

Maciej Chmielewski

Solidny i niezwykle dociekliwy rekonstruktor. Wyjątkowo dużo uwagi poświęca historyczności swojego wyposażenia, którego użyteczność zwykł sprawdzać w praktyce. Zaradny, wytrwały, posłuszny i godzien zaufania. Szkoli się w walce, ponadto jest zdolnym rzemieślnikiem pracującym w skórze. Miłośnik ciężkiego brzmienia i książek fantasy.

- Skandynawia
- Walka, rzemiosło

member photo Gudrun
member photo member photo1 member photo2
Gudrun

Agnieszka Lisek

Zaangażowana i pracowita drużynniczka. Pomaga kompletować sprawozdania i zdjęcia z naszych wyjazdów. Zawsze chętna do prac obozowych i badań nad zapotrzebowaniem Drużyny na różne sprzęty. Wesoła i wygadana osoba. Interesuje się wiarą dawnych Słowian, kocha śpiew i taniec. Prywatnie pracuje w korporacji – nikt do końca nie wie czym się tam zajmuje ☺.

- Szwecja, Gotlandia

member photo Mira
member photo member photo1 member photo2
Mira

Anna Kolatorska

Drużynniczka o roześmianych oczach oraz zacięciu do śpiewu białego i fotografii. Z równym zaangażowaniem bierze udział w spotkaniach tematycznych oraz warsztatach, jak i w biesiadach przy drużynowym ogniu. Jest bardzo ważnym ogniwem spajającym naszą grupę – ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niej. Ciepła i kochana, na swoich zdjęciach i filmach uwiecznia życie naszej drużyny. Prywatnie zajmuje się profesjonalną fotografią.

- Słowiańszczyzna zachodnia
- Rzemiosło

member photo Thorvald
member photo member photo1 member photo2
Thorvald

Sympatyczny i godzien zaufania kompan. Człek pracowity i solidny. Stale zgłębia swą wiedzę dotyczącą życia we wczesnośredniowiecznej Skandynawii. Szlifuje umiejętności w trudnej sztuce kowalstwa i obróbki żelaza. Prywatnie programista, którego pasją są gry planszowe oraz RPGi.

- Północna skandynawia
- Rzemiosło

member photo Birna
member photo member photo1 member photo2
Birna

Basia Wolsan

Zręczna i sprytna niewiasta, co prac obozowych się nie lęka. Jej dłonie, zbrojne w igłę i nici zwykły materiał w piękne stroje przemieniać. Zaangażowana w życie drużyny chętnie bierze udział w różnych aktywnościach - nawet w dalekich wyprawach na smoczych łodziach. Ma świetną pamięć, więc nie warto zachodzić jej za skórę. Studentka filologii norweskiej, miłośniczka fantastyki, szczególnie pod postacią gier planszowych, komputerowych oraz RPG.

- Południowa Norwegia
- Rzemiosło, Łucznictwo

member photo Nadja
member photo member photo1 member photo2
Nadja

Weronika Choroś

Niewiasta z niej harda i waleczna, co błysk Wężowego oręża nad szczytami wrogów ukochała. Zawsze obecna na treningach. Szkoli się ciągle w fechtunku i zagrzewa towarzyszy do boju, by mieczem sławę Wężowej kompanii krzewić. Jest zacięta i uparta w swych dążeniach, co potrafi ją wpędzić w opresje, ale i otwiera przed nią szerokie perspektywy. Zdolna i samowystarczalna rzemieślniczka - sama szyje swoje stroje i przygotowuje wyposażenie. Na co dzień studiuje sztukę nowych mediów, interesuje się filozofią i filmem.

- Słowiańszczyzna
- Walka, Rzemiosło

member photo Bardr
member photo member photo1 member photo2
Bardr

Bartosz Świstak

Człek spokojny i opanowany, chętny do podejmowania nawet tych najbardziej niewdzięcznych zadań. Skuteczny w swych działaniach i godny zaufania kompan. Stale ćwiczy się w fechtunku aby nieść sławę drużynie na polu walki. Honorowy i uczciwy drużynnik, na którego radę zawsze można liczyć.

- Słowiańszczyzna
- Walka, Rzemiosło

member photo Owca
member photo member photo1 member photo2
Owca

Michał Badocha

Nietuzinkowa postać o nieszablonowym poczuciu humoru. Człowiek, na którego wsparcie i pocieszenie zawsze można liczyć. Solidny i skuteczny wojownik rozmiłowany we wszelkiego rodzaju potyczkach. Nieoceniony uczestnik biesiad i zabaw, w którego towarzystwie trudno się smucić. Sumiennie wykonuje zadania, których się podejmuje wkładając serce w działania na rzecz Drużyny. Prywatnie miłośnik ciężkich brzmień, literatury fantasy i gier RPG.

- Skandynawia
- Walka

member photo Brynjolf
member photo member photo1 member photo2
Brynjolf

Tomasz Domagała

Wesoły i jowialny kompan, bez którego roześmianej twarzy trudno wyobrazić sobie biesiadę. W boju niezastąpiony druh o ciężkim ramieniu i sile przebicia. Człek światowy i rozsądny, na którego radzie można polegać. Prywatnie interesuje się żeglarstwem i podróżami.

- Skandynawia
- Walka

THRALLE

member photo Hans
member photo member photo1 member photo2
Hans

member photo Oleg
member photo member photo1 member photo2
Oleg

member photo Egill
member photo member photo1 member photo2
Egill

HONOROWI DRUŻYNNICY

member photo Czcibor
member photo member photo1 member photo2
Czcibor

member photo Bogurad
member photo member photo1 member photo2
Bogurad

member photo Agnieszka
member photo member photo1 member photo2
Agnieszka

Arrow up
Projekt Weronika Choroś Realizacja Rafał Adamski